Każdy z nas na pewno pamięta straszną powódź z 1997 roku, która nawiedziła południe naszej ojczyzny

Od tej pamiętnej powodzi minęło już więcej niż 20 lat. Warto się przyjrzeć, jak dzisiaj Polska zabezpiecza się na taką ewentualność.
W naszym kraju jest spora ilość rzek i rzeczek.

Berlin

Autor: Eli Duke
Źródło: http://www.flickr.com
spływ

Autor: Events Bali Discovery
Źródło: http://www.flickr.com
Jest ich naprawdę dużo. W czasie wiosennych roztopów, kiedy z gór spływa dużo wody, to nawet nieduże strumyki, które dopiero co przed kilkoma godzinami dało się przeskoczyć, nagle okazują się być szybkimi oraz dużymi rzekami. Gdy woda wychodzi z brzegów, to jest to niesamowita siła. Wówczas nie można się przed nią schować. Zalewa wszystko, a ludzie w mgnieniu oka tracą dorobek całego życia. Zatem będąc państwem narażonym na powodzie, należy im zapobiegać, jak tylko się da. Przez to stałym elementem polskiego krajobrazu bywają już groble. Każdy rodak widział je co najmniej raz w życiu, jednak nie wie, że tak się nazywają. Grobla jest jednym z elementów, które są powiązane z gospodarką wodną. To nasypana ziemia, która zatrzymuje wodę w zbiorniku lub korycie rzeki. Jest ona rzecz jasna wyższa aniżeli poziom wody. Jest w stanie zatem wytrzymać zwiększający się poziom rzek albo jezior wczesną wiosną lub po niekończących się opadach. Równie ważnymi elementami wyżej wymienionej gospodarki, które wykorzystuje się do zabezpieczenia terenu przed powodziami, są na przykład tamy oraz poldery zalewowe.

Tama jest już przykładowo o wiele bardziej skomplikowaną konstrukcją aniżeli groble.

Jeśli poszukujesz fascynujących informacji na opisywany temat, poczytaj tu nas, a na pewno znajdziesz ciekawe fakty.

Buduje się je oczywiście prostopadle do rzeki. Niekiedy wykorzystuje się je do wytwarzania prądu, co jest ekologicznym wyjściem.

, ,

Related posts

Latest posts

Wynajem busów oraz autokarów w stolicy

Na różnych sieciowych portalach możemy prosto wyselekcjonować przydatne dla siebie informacje odnośnie cen przewozów. Mają miejsce sytuacje, gdy klienci indywidualni oraz ogólnie firmy muszą skorzystać z wynajmu większego pojazdu.

Jak znakomicie wiadomo wesela Kielce cieszą się bardzo dużą renomą wśród młodych par

Współcześnie chyba nie ma tak ważnej rzeczy, jak posiadanie własnej rodziny, czyli kogoś nam bliźniego, z kim będziemy zdołali spędzać każdy wolny czas i kto będzie dla nas wsparciem niekiedy w najtrudniejszych okolicznościach. Jest to wyjątkowo znaczące, dlatego że człowiek nie jest samotną wyspą i do typowego funkcjonowania musi mieć kogoś drugiego, kto będzie dla niego podparciem i w licznych momentach będzie mu po prostu niezbędny.

Czujnik zegarowy bardzo często jest stosowany

W laboratoriach korzystamy z przeróżnego rodzaju urządzeń, które muszą być niesamowicie dokładne. Nawet najmniejsze zabrudzenia, albo usterka, mogą prowadzić do tego, że uzyskamy nieprawidłowy wynik.