Każdy z nas na pewno pamięta straszną powódź z 1997 roku, która nawiedziła południe naszej ojczyzny

Od tej pamiętnej powodzi minęło już więcej niż 20 lat. Warto się przyjrzeć, jak dzisiaj Polska zabezpiecza się na taką ewentualność.
W naszym kraju jest spora ilość rzek i rzeczek.

Berlin

Autor: Eli Duke
Źródło: http://www.flickr.com
spływ

Autor: Events Bali Discovery
Źródło: http://www.flickr.com
Jest ich naprawdę dużo. W czasie wiosennych roztopów, kiedy z gór spływa dużo wody, to nawet nieduże strumyki, które dopiero co przed kilkoma godzinami dało się przeskoczyć, nagle okazują się być szybkimi oraz dużymi rzekami. Gdy woda wychodzi z brzegów, to jest to niesamowita siła. Wówczas nie można się przed nią schować. Zalewa wszystko, a ludzie w mgnieniu oka tracą dorobek całego życia. Zatem będąc państwem narażonym na powodzie, należy im zapobiegać, jak tylko się da. Przez to stałym elementem polskiego krajobrazu bywają już groble. Każdy rodak widział je co najmniej raz w życiu, jednak nie wie, że tak się nazywają. Grobla jest jednym z elementów, które są powiązane z gospodarką wodną. To nasypana ziemia, która zatrzymuje wodę w zbiorniku lub korycie rzeki. Jest ona rzecz jasna wyższa aniżeli poziom wody. Jest w stanie zatem wytrzymać zwiększający się poziom rzek albo jezior wczesną wiosną lub po niekończących się opadach. Równie ważnymi elementami wyżej wymienionej gospodarki, które wykorzystuje się do zabezpieczenia terenu przed powodziami, są na przykład tamy oraz poldery zalewowe.

Tama jest już przykładowo o wiele bardziej skomplikowaną konstrukcją aniżeli groble.

Jeśli poszukujesz fascynujących informacji na opisywany temat, poczytaj tu nas, a na pewno znajdziesz ciekawe fakty.

Buduje się je oczywiście prostopadle do rzeki. Niekiedy wykorzystuje się je do wytwarzania prądu, co jest ekologicznym wyjściem.

, ,

Related posts

Latest posts

Propozycja na wakacje o każdej porze roku? Używanie czasu wolnego w domkach. Równie popularne w górach, jak i na na Mazurach.

Jest taki sposób na wolne, który pozwala nie tyle iż zregenerować się, to także korzystać z blasków natury. Zbudowanie dla siebie miejsca w którym czas płynie wolnej jest dobre i dla naszego mózgu i dla ciała. Od pracy, szkoły i dnia codziennego należy od czasu do czasu odpocząć. Znalezienie dla siebie spokojnego miejsca, w którym można uciec od wszystkiego będzie cudownym wyborem.

Kurtki rodzaju softshell – czyli, dla jakiej osoby oraz po co? – rozterki dziewczyny

Czym dokładnie jest softshell? Dlaczego jest używany wewnątrz kurtkach? Gdzie istnieje możliwość takiego typu kurtki kupić i ile mają możliwość nas kosztować? Dla kogo tak właściwie tego konkretnego typu kurtka jest przeznaczona? To wszystko i jeszcze bardziej dużo nie posiadając najmniejszego problemiku znajdziesz wewnątrz naszego nowego - świeżo napisanego - artykuliku!

Jak możemy użytkować podnośnik widłowy?

Wózki widłowe pozwalają usprawnić roboty mające związek z rozładowaniem, przewożeniem oraz przechowywaniem materiałów o dużej masie, nawet kilkudziesięciu ton. W zależności od rodzaju ekwipunku oraz miejsca wykonywanej pracy stosuje się właściwy typ wózka. Wózek widłowy jest to potoczna nazwa wózka jezdniowego podnośnikowego, będącego kołowym pojazdem mechanicznym o raczej prostej konstrukcji. Wózki widłowe możemy podzielić na wiele modeli, w zależności od przyjętego wyznacznika.